Gyomortükrözésre a betegnek mindenképpen éhgyomri állapotban kell érkeznie, a vizsgálat előtti napon még vacsorázhat, de éjféltől már nem ehet semmit.
A vizsgálat napjának reggelén, korán, 5-6 óra körül a vérnyomáscsökkentő és szívbetegségekre szedett gyógyszereket egy-két korty tiszta vízzel beveheti a beteg, de a vérhígító készítményeket (Syncumar, Aspirin protect, Astrix, Plavix stb.) és a cukorbetegségre szedett gyógyszereket (beleértve a reggeli inzulint is!) nem veheti-adhatja be. Ha délután vagy este történik a vizsgálat, általában hét órával előbb lehet utoljára étkezni, és a vizsgálat előtt öt órával már folyadékot sem szabad fogyasztani.
A gyomortükrözés előtt vérhígító készítmény szedéséről feltétlenül tájékoztatnia kell az orvosát! Egyes gyógyszereket (pl.: Aspirin protect, Astrix), amennyiben ún. megelőzési célzattal történik a szedésük, a vizsgálat előtt 7-10 nappal célszerű elhagyni. Ezek a gyógyszerek a vérlemezkék összecsapódását akadályozzák meg. Abban az esetben, ha biopszia vételére vagy polipeltávolításra van szükség, ezek a szerek fokozhatják az utóvérzés lehetőségét.
Syncumar vagy Marfarin szedése esetén, amennyiben előreláthatólag biopsziás mintavétel vagy vérzéssel járó beavatkozás is történni fog a gyomortükrözés során, célszerű 4-5 nappal átállni terápiás adagban alkalmazott alacsony molekulasúlyú heparin készítmény adására (pl.: Clexane, Fraxiparin, Fragmin stb.). Az átállást követően a vizsgálat reggelén nem szabad beadni a vérhígító injekciót. Ehhez feltétlenül kérje ki orvosa tanácsát!
Magas kockázatú betegcsoport esetében (szívkoszorúér bypass műtéten átesett betegek, szívkoszorúér-katéterezésen átesett és tágított vagy stent beültetésen átesett betegek) a Plavix (esetenként kombinált Plavix/Aspirin) gyógyszerelés elhagyása fokozott kockázatot jelenthet egy újabb szívkoszorúér-elzáródásra nézve. Ilyen betegeknél feltétlenül szükséges a kardiológus és a gasztroenterológus konzultációja a gastroscopia előtt! Amennyiben a gyógyszerek elhagyása kardiológiailag nem jön szóba, úgy a gastroscopia során vérzéses beavatkozás nem végezhető, csakis kórházi körülmények között.
Cukorbetegek feltétlenül tájékoztassák betegségükről a vizsgáló orvost! A reggeli hypoglikémiás rosszullét kiküszöbölésére a gastroscopia előtt nem szabad a cukorbetegségre szedett gyógyszereket (pl.: metformin, gliclazid stb.), illetve az inzulint bevenni-beadni. Ilyenkor mindig a vizsgálat után történjen meg ezek bevétele-beadása. Az inzulinadagolást a vizsgálat napján célszerű csúsztatni, illetve a vizsgálat napján vércukor-profil vizsgálatot végezni.
Veleszületett szívbillentyű-elégtelenségben szenvedő, endocarditis profilaxist igénylő betegek esetében szükséges a vizsgálatot megelőző napon este, illetve a vizsgálat napjának reggelén, a hajnali órákban antibiotikum bevétele. A szívbetegségről, az endocarditis profilaxis szükségességéről feltétlenül tájékoztassa gasztroenterológusát! A megelőzésként alkalmazandó antibiotikum kiválasztása orvosi feladat.