A gyomortükrözés szükségességének eldöntése mindig orvosi feladat.
A gyomortükrözés elvégzésének szükségessége függ a beteg panaszaitól és tüneteitől, a panaszok-tünetek jellegétől, fennállásuk idejétől, az étkezéshez való viszonyuktól, továbbá a beteg életkorától, valamint a kísérő betegségek típusától.
Mindenképpen minden életkorban indokolt a vizsgálat ún. alarm tünetek (étvágycsökkenés, fogyás, hányinger, hányás, ételundor, vérzés [fekete széklet, vérhányás], gyomorürülési zavar) jelentkezésekor. Bizonyos betegségek esetén gyomortünetek hiányában is szükséges a vizsgálat elvégzése.
Ilyen például a Crohn-betegség, ahol a vékony- és vastagbél érintettsége mellett szükséges a nyelőcső, a gyomor és a nyombél érintettségének megítélése is. Felszívódási zavarra utaló tünetek (pl. lisztérzékenység) esetén szükséges lehet a vékonybél kezdeti szakaszát borító nyálkahártya makroszkópos megítélése, valamint a boholysorvadást kimutatni képes szövettani vizsgálat elvégzése.
Egyes bőrgyógyászati kórképek (pl.: foltos hajhullás, „id-reakciók”) esetén szükség lehet a gyomor Helicobacter pylori státuszának a megismerésére, amely miatt szintén szükséges a vizsgálat elvégzése és a biopsziás mintavétel.
Gyomorbetegségre utaló tünetek esetén fontos azt is tudni, hogy a beteg hány éves. 35-40 éves kor alatt emésztési rendellenességre (teltségérzés, korai jóllakottságérzés, hányinger, émelygés) vagy reflux betegségre (gyomorégés, köhögés, mellkasi fájdalom, rekedtség, asztmás roham stb.) utaló tünetek esetén lehetőség van arra, hogy először gyógyszeres kezeléssel próbálkozzon az orvos.
Ha az ún. tüneti terápia 1-4 hét alatt nem hoz javulást, vagy a kezelés során a beteg állapota romlik, tünetei-panaszai súlyosbodnak, alarm tünetek jelennek meg, mindenképpen indokolt a gyomortükrözés elvégzése. Olyankor is szükséges a gyomortükrözés, amikor egy adott gyógyszeres kezelést csökkentve vagy megszakítva a panaszok ismételten jelentkeznek, kiújulnak.
Néha ún. paraneopláziás tünetek megjelenésekor (visszatérő vénagyulladások/trombózisok, acantosis nigricans [főként a hajlatokban jelentkező barnás, bársonyos felszínű bőrelváltozások megjelenése], vérszegénység speciális típusa [mikroangiopátiás hemolitikus vérszegénység]) is a kivizsgálás részét képezi a gyomortükrözés.